תיאור מקרה 21.08.2018

תיאור מקרה: אישה צעירה עם מפרצות מוחיות וחסימה של אבי העורקים הבטני

מקרה זה מדגיש את חשיבות הבדיקה הגופנית המקיפה ובמקרים נדירים, יש לשקול חסימה של אבי העורקים הבטני או אנומליות אחרות בקרב נשים צעירות שאינן מעשנות

בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) לאיבחון מפרצת במוח (אילוסטרציה)
בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) לאיבחון מפרצת במוח (אילוסטרציה)

אישה בת 29 סבלה מהתפרצות של כאבי ראש חמורים, הקאות וסחרחורות ולאחר כיממה פנתה לקבלת טיפול. התגלו מספר מפרצות בכלי דם במוח, אשר טופלו בהידוק וסגירה ובנוסף אובחנה חסימה של אבי העורקים הבטני, שלא טופלה אך לא הובילה לאירועים נוספים.

מספר מפרצות תוך-גולגולתיות (intracranial aneurysms) מופיעות במקביל בקרב 10%-30% מהמטופלים המאובחנים עם מפרצות מוחיות (cerebral aneurysms).

מדווח להלן מקרה של מספר מפרצות תוך-גולגולתיות במקביל לחסימה של אבי העורקים הבטני באישה בת 29 שאושפזה עקב התפרצות פתאומית של כאב ראש חמור, הקאות וסחרחורות שנמשכו 26 שעות.

בדיקת CT אנגיוגרפיה של הראש חשפה שתי מפרצות בעורק המקשר הקדמי (anterior communicating artery – ACA) ומפרצת שלישית בעורק המוחי האמצעי (middle cerebral artery- MCA) הימני. ניתנה אבחנה של מספר מפרצות תוך-גולגולתיות וחסימה של אבי העורקים הבטני.

שתי המפרצות ב-ACA הודקו (clipped) והגישה אליהן בוצעה דרך מפגש עצמות המצח, הקודקוד, הרקה והיתד (pterion) בצד ימין. גישה דרך הירך היתה בלתי אפשרית עקב חשד לחסימה של אבי העורקים הבטני, לכן נבחרה גישה דרך עורק התרדמה הימני כדי לסגור (embolize) את המפרצת ב-MCA עם שלושה סלילים.

אנגיוגרפיה בתהודה מגנטית (MRA) שבוצעה שבעה ימים לאחר סגירת המפרצות הראתה העhלמות מוחלטת של שלוש המפרצות במוח, אך עדיין נותרה חסימה באבי העורקים הבטני. המטופלת נותרה ללא תסמינים במהלך חמש שנות מעקב.

מקרה זה מדגיש את חשיבות הבדיקה הגופנית המקיפה ובמקרים נדירים, יש לשקול חסימה של אבי העורקים הבטני או אנומליות אחרות באבי העורקים הבטני אף בקרב נשים צעירות שאינן מעשנות. ניתן לטפל בהצלחה במקרים אלה על ידי הידוק וסגירת המפרצות.

מקור: 

Medicine (Baltimore). 2018 Jun;97(23):e10934. doi: 10.1097/MD.0000000000010934.Multiple intracranial aneurysms and abdominal aortic occlusion in a young woman: A casereport.

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  מחקרים,  מפרצת תוך-גולגולתית,  מפרצת מוחית,  חסימה של אבי העורקים הבטני,  כאב ראש,  הקאות,  סחרחורת,  CT אנגיוגרפיה,  עורק מקשר קדמי,  עורק מוחי אמצעי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
אנונימי/ת
25.08.2018, 00:07

איפה פה בדיוק באה לידי ביטוי הבדיקה הגופנית?..... חבל שלא פורטו הממצאים בבדיקה

02.09.2018, 14:18

אפשר יותר פרטים על הקורס