פרקינסון 09.07.2019

שכיחות והמשך סימפטומים שאינם מוטוריים במחלת פרקינסון פרודרומלית

במחקר חדש נמצא ש-90.3% מחולי פרקינסון חווי תסמינים פרודרומליים שאינם מוטוריים, עם הבדל בין המינים בסוג התסמינים

מחלת פרקינסון (צילום: אילוסטרציה)

השכיחות והמשך של סימפטומים שאינם מוטוריים (non-motor symptoms, NMS) במחלת פרקינסון מוקדמת לא נחקרו בהרחבה.

במחקר חדש שנערך ב-Newcastle University באנגליה והתפרסם בכתב העת European Journal of Neurology ביקשו החוקרים לקבוע את השכיחות ואת המשך של prodromal NMSי(pNMS) בקבוצה של חולי PD שאובחנו לאחרונה.

החוקרים העריכו את השכיחות והמשך של NMS פרודרומלי בחולי PD מוקדמים (n = 154).יNMS נבדקו על ידי שימוש בשאלון Nonmotor Symptom Questionnaireי(NMS Quest). החוקרים הפחיתו את משך נוכחותם של כל NMS ספציפי שדווח מהמשך של הסימפטום המוטורי המוקדם ביותר.

NMS שמשכו הקדים את המשך של הסימפטומים המוטוריים נחשב ל-pNMS. יpNMS ספציפיים סווגו לאשכולות pNMS רלוונטיים בהתבסס על תחומי ה-NMSQuest. תת-סוגים מוטוריים הוגדרו כדומיננטיות של רעד (tremor dominant, TD), חוסר יציבות / קושי בהליכה (postural instability/gait difficulty, PIGD) וסוג בלתי מוגדר בהתאם לתיקון של ה-MDS-UPDRS.

נתונים סטטיסטיים: 90.3% מחולי PD חוו pNMS והחציון של מספר התסמינים השונים היה 4 (IQR: 2-7). החוקרים מצאו הבדל בין המינים ב-pNMS, כאשר גברים דיווחו יותר על פגיעה בתפקוד המיני, שיכחה ו-dream re‐enactment. לעומת זאת, נשים דיווחו על יותר שינויים לא מוסברים במשקל וחרדה.

החוקרים מצאו קשר משמעותי בין תסמינים פרודרומליים במערכת העיכול (OR = 2.30 ; רווח סמך 95% של  1.08-4.89 ; P = 0.03) ותסמינים אורינאריים  (OR = 2.54 ; רווח סמך 95% של  1.19-5.35 ; P = 0.016) עם פנוטיפ ה-PIGD.

ניתוח נוסף גילה כי מספר pNMS הכולל לא היה קשור באופן משמעותי עם פנוטיפ PIGDי(OR = 1.105 ; רווח סמך 95% של 0.99-1.21 ; P = 0.068).

החוקרים מסכמים ש-pNMS הם שכיחים וייתכן שקיים הבדל בין המינים ב-pNMS השונים במחלת פרקינסון פרודרומלית. בפנוטיפ ה-PIGD היתה שכיחות גדולה יותר של תסמינים פרודרומליים של מערכת העיכול ודרכי השתן.

מקור:

Durcan, R. , Wiblin, L. , Lawson, R. A., Khoo, T. K., Yarnall, A. J., Duncan, G. W., Brooks, D. J., Pavese, N. , Burn, D. J. and , (2019), Prevalence and duration of non-motor symptoms in prodromal Parkinson's Disease. Eur J Neurol. Accepted Author Manuscript. doi:10.1111/ene.13919

נושאים קשורים:  רעד,  תסמינים שאינם מוטוריים,  פנוטיפ,  פרקינסון,  מחקרים
תגובות