דמנציה 22.10.2019

הטיפול התרופתי בחוסר שקט וברוגזנות בחולים עם דמנציה

רופאים וגרנטולוגים אמריקאים מסכמים את הידע בטיפול התרופתי בחוסר שקט ואגיטציה בדמנציה

אגיטציה (רוגזנות) נפוצה בקרב מבוגרים עם דמנציה. מקורה עשוי להיות מגורמים שונים ולעתים קרובות קשה לטפל בה. במאמר סקירה שיצא לאחרונה בכתב העת Current Geriatrics Reports קבוצת רופאים וגרנטולוגים אמריקאים מסכמת את הידע הנוכחי ומציעים שיקולים בניהול פרמקולוגי של תסמינים התנהגותיים נוירולוגיים ופסיכולוגיים של דמנציה (BPSD).

החוקרים ביצעו סקירה של מחקרים בבני אדם שפורסמו בין השנים 2013-2018 והעריכו את הטיפול הפרמקולוגי של ביטויי BPSD הכוללים תסמינים דיכאוניים, מאניה, פסיכוזה ושאר תסמיני BPSD, כמו גם עוררות יתר קשה ללא סיבה. לאחר מיצוי הטיפול הלא-פרמקולוגי, הבחירה באפשרויות הפרמקולוגיות תלויה בקומורבידיות של המטופלים, בהתייצגות BPSD הספציפית ובסבילות המטופל לתרופות.

בהתאם לביטויים של BPSD, עדויות באיכות נמוכה עד בינונית תומכות בשימוש בתרופות נוגדות דיכאון, אנטי פסיכוטיות או אנטי אפילפטיות בשילוב עם מעכבי כולינאסטרז.

יחד עם זאת, מסקירת הספרות עלה כי יש לשפר את בסיס הראיות הנוכחי בעזרת מחקר עתידי המתמקד בשימוש תרופתי בעולם האמיתי לצד הערכה ראש בראש של יעילות התרופות השונות מעבר להשוואה לפלסבו.

מקור:

McDermott, Cara L., and David A. Gruenewald. "Pharmacologic Management of Agitation in Patients with Dementia." Current Geriatrics Reports 8, no. 1 (2019): 1-11.

נושאים קשורים:  תוקפנות,  עצבנות,  רוגזנות,  אגיטציה,  מחלת אלצהיימר,  דמנציה,  מחקרים
תגובות
 
22.10.2019, 20:49

החוקרים מצינים כי אף לא תרופה אחת אושרה על ידי ה-FDA לטיפול ב-BPSD, כולן "אוף-לייבל"... הטיפול התרופתי בחוסר שקט וברוגזנות בחולים עם דמנציה אינו מדע טוב יותר מאלכימיה ולא בטוח שניתן להגדיר אותו כרפואה. רפואה טובה צריכה לכלול כנות וענווה לגבי ידיעותנו ויכולותנו.