פרקינסון 06.11.2019

מהו הסיכון להתפתחות מחלת פרקינסון בסובלים מהפרעה דו קוטבית

חוקרים בריטים העריכו את הקשר בין הפרעה ביפולרית ואבחנה מאוחרת יותר של פרקינסון אידיופתי

מחלת פרקינסון (PD) באה לידי ביטוי בתסמינים מוטוריים ולא מוטוריים, שלעיתים מגיעים כעשור לאחר הפרעות במצב הרוח. הפרעה דו קוטבית (BD) מאופיינת בפרקים מחזוריים של דיכאון ומאניה. כמו כן, מוצע כי דופמין עשוי להיות רלוונטי לפתופיזיולוגיה של BD.

קבוצת חוקרים מבריטניה, בשיתוף פעולה עם חוקרים מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת ליסבון שבפורטוגל, פרסמה החודש בכתב העת המדעי JAMA עבודה שניסתה להעריך את הקשר של BD עם אבחנה מאוחרת יותר של PD אידיופתי.

החוקרים ערכו חיפוש ספרות אלקטרונית של Cochrane MEDLINE, יEmbase ו-PsycINFO מראשית מסד הנתונים ועד מאי 2019 תוך שימוש במונחים פרקינסון, הפרעה דו קוטבית ומאניה.

במחקר נכללו מחקרים שדיווחו על נתונים על הסבירות להתפתחות PD בקרב אוכלוסיות BD לעומת אוכלוסיות שאינן BD.

שבעה מחקרים נמצאו מתאימים וכללו 4,374,211 משתתפים בסך הכל. אבחנה קודמת של BD העלתה את הסיכוי לאבחון של PD אידיופתי (יחס הסיכויים, 3.35) ניתוח רגישות בוצע על ידי הסרת המחקרים שהיו בסיכון גבוה להטיה והראו גם סיכון מוגבר ל-PD בקרב אנשים עם BD (יחס הסיכויים, 3.21; 95% CI,י1.89-5.45; I2 = 94%). ניתוחי תת-קבוצות מתוכננות מראש על פי תכנון המחקר וודאות האבחון לא הראו השפעה מובהקת.

מבדיקה זו עולה כי לחולים עם BD יש סיכון מוגבר משמעותית לפתח PD בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. תוצאות ניתוחי תת-קבוצות מצביעים על כך שתיתכן הערכת יתר אפשרית בעוצמת הקשר בין BD ל-PD. ממצאים אלה מדגישים את ההסתברות ש-BD עשוי להיות קשור להתפתחות של PD ולחשיבות האבחנה של מאפיינים פרקינסוניים בקרב אנשים עם BD.

מקור:

Faustino, Patrícia R., Gonçalo S. Duarte, Inês Chendo, Ana Castro Caldas, Sofia Reimão, Ricardo M. Fernandes, José Vale, Michele Tinazzi, Kailash Bhatia, and Joaquim J. Ferreira. "Risk of Developing Parkinson Disease in Bipolar Disorder: A Systematic Review and Meta-analysis." JAMA neurology (2019).

נושאים קשורים:  מחקרים,  פרקינסון,  הפרעה דו קוטבית,  דופמין,  הפרעה ביפולרית
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות