שבץ מוחי 09.11.2020

שיקום מקוון לחולי שבץ - האם זה באמת עובד?

מחקר שנערך בסין בדק את יעילות השיקום המקוון של חולי שבץ בביתם באמצעות שיחות וידיאו בהשוואה לשיקום רגיל בבית חולים

52 מטופלים שעברו שבץ מוחי וסבלו מהמיפלגיה חולקו באופן אקראי במחקר שנערך בסין לקבוצה שקיבלה שיקום מוטורי ביתי מקוון ולקבוצה שעברה שיקום קונבנציונלי בבית חולים. כל המטופלים קיבלו טיפולי שיקום במשך 12 שבועות, שכללו עשרה מפגשי אימון שיקומי בשבוע. בכל מפגש קיבלו שעה של טיפולי ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה ו-20 דקות של גירוי עצבי-שרירי (ETNS).

המטופלים שקיבלו טיפול מקוון בבית ביצעו את התרגילים ואת הגירוי העצבי בביתם תחת פיקוחו של מטפל באמצעות שיחת וידיאו.

המטופלים עברו הערכת פוגל-מאייר (FMA) של הגפיים העליונות והתחתונות ונעשה שימוש במדד ברתל (Barthel) להערכה ראשונית. נבדקו גם קישוריות תפקודית במצב מנוחה (rsFC) של אזורי M1, נפחי החומר האפור באזור M1, ושלמות החומר הלבן בצינור הקורטיקוספינלי. נבדקה השפעת השיקום על התאוששות התפקוד עצבי והפלסטיות המוחית.

בהשוואה לקבוצה שעברה טיפולי שיקום רגילים, הקבוצה שעברה שיקום ביתי הציגה שיפור משמעותי בערכי FMA ועלייה משמעותית ב-rsFC בסוף הטיפול השיקומי, והיתה קורלציה חיובית בין השינוי ב-rsFC לבין השינוי ב-FMA.

המחקר הראה שלאימון המוטורי הביתי של חולי שבץ מוחי היתה השפעה מועילה על התפקוד המוטורי שלהם והיא לוותה בקישוריות פונקציונלית משופרת בין אזורי M1.

המסקנה ששיקום ביתי לחולי שבץ הוא יעיל ובטוח ושכדאי להשתמש בסמני הדמיה ביולוגיים להדמיה במחקרים קליניים על שיקום מוטורי לחולים עם שבץ מוחי.

מקור:

Jing Chen, Dalong Sun, Shufan Zhang, Yonghui Shi, Fenglei Qiao, Yafei Zhou, Jun Liu, Chuancheng Ren. Neurology Oct 2020, 95 (17) e2318-e2330

נושאים קשורים:  מחקרים,  שבץ,  שיקום,  המיפלגיה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות