טרשת נפוצה 07.02.2021

sNfL כביו-מרקר מבטיח לנוכחות דלקת במערכת העצבים

חוקרים סבורים כי sNfL הוא ביו-מרקר מבטיח להתקפים קליניים והופעת נגעים מאדירים חדשים בחולי טרשת נפוצה

טרשת נפוצה היא מחלה אוטואימונית הורסת מיאלין, המאופיינת על ידי התקפים והפוגות. sNfL (Serum neurofilament light chain) מהווה ביו-מרקר חדש למידת הפעילות של המחלה, אם כי בינתיים השימוש הקליני בו מוגבל. החוקרים ניסו לאפיין את הקשר בזמן בין sNfL והתקפים קליניים, לנגעים חדשים העוברים האדרה עם גדוליניום.

החוקרים מדדו את רמות ה-sNfL השנתיות באמצעות SIMOAי(single‐molecule array), של 94 מטופלים עם טרשת נפוצה, כחלק ממחקר בשם CLIMBי(Comprehensive Longitudinal Investigation of Multiple Sclerosis), בבית החולים Brigham And Women's. החוקרים השתמשו במודל לינארי ורב-משתני של השפעות מעורבות, על מנת לבחון את הקשר לאורך הזמן בין sNfL להתקפים קליניים ו/או נגעים מאדירים חדשים. החוקרים תקננו את המודל לפי גיל, משך המחלה, מין ושימוש בתרופות משנות מהלך מחלה.

החוקרים מצאו כי בשלושת החודשים לאחר הופעת נגע חדש העובר האדרה עם גדוליניום היתה עלייה ממוצעת של 35% ברמות ה-sNfLי( < 0.0001), בהשוואה לדגימות של מטופלים הנמצאים בהפוגה. בנוסף, הם מצאו עלייה ממוצעת של 32.3% ב-sNfL, בזמן או טרם הופעת הנגע ( = 0.002), בהשוואה למצב של הפוגה. זאת ועוד, החוקרים שמו לב לעלייה משמעותית ב-sNfL לאחר התקף קליני, רק כאשר הייתה הופעה של נגע חדש.

החוקרים הגיעו למסקנה כי הממצאים תומכים בהיותו של sNfL מרקר להתקפים קליניים והופעה של נגעים חדשים העוברים האדרה. ניכר כי השיא ברמות ה-sNfL מופיע בחלון זמנים בן שלושה חודשים מרגע הופעת הנגע החדש. לדעת החוקרים, sNfL הינו ביו-מרקר מבטיח לנוכחות דלקת במערכת העצבים וייתכן כי גם להופעת נגעים רלוונטיים במהלך התקפים קליניים.

מקור:

Rosso, M. et al. (2020). Annals of Clinical and Translational Neurology. https://doi.org/10.1002/acn3.51060

נושאים קשורים:  מחקרים,  טרשת נפוצה,  ביו מרקר,  התקף קליני
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות