פגיעה בחוט השדרה 03.09.2023

האם ספסטיות מנבאת התאוששות מוטורית לאחר פגיעה בחוט השדרה?

כיום אין סמן ביולוגי המאפשר לזהות בקלות נפגעי עמוד שדרה עם פוטנציאל לשליטה מוטורית מתחת לאזור הפציעה | במחקר נבדק האם ספסטיות מנבאת התאוששות מוטורית לאחר SCI מוטורית מלאה תת חריפה

ספסטיות, נכות. אילוסטרציה

פגיעה מוטורית מלאה של חוט השדרה (SCI: spinal cord injury) מובילה לאובדן השליטה המוטורית הרצונית מתחת לנקודת הפציעה. על אף זאת, חלק מהחולים יכולים לחזור לתפקוד מוטורי חלקי באמצעות שיקום באשפוז. נכון להיום, אין סמן ביולוגי המאפשר לזהות בקלות את החולים בעלי הפוטנציאל לכך. עם זאת, יש עדויות המצביעות על כך שספסטיות עשויה לשמש כסמן שכזה.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Annals of Neurology, החוקרים בדקו האם ספסטיות מנבאת התאוששות מוטורית בחולים לאחר SCI מוטורית מלאה תת חריפה. כרקע לכך, החוקרים מציינים כי חולים עם SCI מוטורית מלאה אשר נצפו עם ספסטיות מראים שימור של המסלולים המוטוריים היורדים, אלה החיוניים להעברת אותות מוטוריים מהמוח לשריר המטרה.

במסגרת המחקר, החוקרים בדקו את הספסטיות (Modified Ashworth Scale ו-pendulum test) וה-descending connectivity (פוטנציאלים מעוררים מוטוריים, motor evoked potentials) בשריר ה-rectus femoris במטופלים שעברו SCI מוטורית תת חריפה (n=36) ו-SCI לא מלאה (n=30).

ההתאוששות המוטורית הוערכה על ידי International Standards for Neurological Classification of Spinal Cord Injury וה-American Spinal Injury Association Impairment Scaleי(AIS). כלל המדידות בוצעו בעת הקבלה לשיקום באשפוז וכן בעת השחרור.

מתוצאות החוקרים עולה כי בחולים עם SCI מוטורית שנמצאו עם ספסטיות נצפה שיפור במדדים המוטוריים. חולים אלה עברו המרה ב-AIS לפגיעה מוטורית או תחושתית שאינה מלאה. לעומת זאת, חולים שלא נצפו עם ספסטיות לא הראו שינויים בציונים המוטוריים או בהמרה של AIS.

עוד נמצא כי בחולים עם SCI לא מלאה נצפה שיפור בציונים המוטוריים, והמרה ב-AIS אירעה ללא קשר לספסטיות.

לסיכום, ממצאי החוקרים מצביעים על כך שספסטיות מהווה סמן ביולוגי פיזיולוגי קל לשימוש, המאפשר לנבא התאוששות מוטורית לאחר SCI חמורה. החוקרים מוסיפים כי ממצאיהם עשויים לשפר את יעילות השיקום באשפוז בחולים עם SCI מלאה.

מקור:

Sangari, S., Chen, B., Grover, F., Salsabili, H., Sheth, M., Gohil, K., Hobbs, S., Olson, A., Eisner-Janowicz, I., Anschel, A., Kim, K., Chen, D., Kessler, A., Oudega, M., Kwon, B.K., Kirshblum, S., Guest, J.D. and Perez, M.A. (2023), Spasticity Predicts Motor Recovery for Patients with Subacute Motor Complete Spinal Cord Injury. Ann Neurol. Accepted Author Manuscript. https://doi.org/10.1002/ana.26772

נושאים קשורים:  פגיעה בחוט השדרה,  תפקוד מוטורי,  סמנים ביולוגיים,  ספסטיות,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו