נוירופיברומטוזיס 08.10.2023

מה מכילה הסביבה המיקרוסקופית של נוירופיברומה בוגרת?

במחקר שהתפרסם בכתב העת Frontiers in Oncology נמצא כי נוירופיברומות בוגרות, במודל חזיר של NF1, מכילות תאים התומכים בשגשוג תאי עצב, בהפחתת דלקת והתחמקות ממערכת החיסון

נוירופיברומטוזיס. צילום: שאטרסטוק

נוירופיברומטוזיס סוג 1 (Neurofibromatosis - NF1) הינה מחלה תורשתית נפוצה אשר פוגעת ב-1:3,000 ילדים מדי שנה. ההתייצגות הקלינית שונה בין מטופלים, אך כמעט תמיד משלבת התפתחות של נוירופיברומות עוריות, פלקסיפורמיות ומפושטות אשר מנוהלות לאורך זמן רב. לאחרונה בוצעו ניתוחי שיעתוקים של תא בודד מנוירופיברומות לצורך חשיפה של מסלולי האיתות התאי. עם זאת, טרם נבחנו מסלולי האיתות בנוירופיברומות בוגרות שאינן עוריות.

במחקר זה החוקרים הציגו תובנות בנוגע למבנה שתאי ולמסלולי האיתות של נוירופיברומות בוגרות, בהשוואה לרקמה בריאה סמוכה, במודלים של חזיר עם NF1, בעזרת ריצוף RNA של תא בודד (single-cell RNA sequencing - scRNA-seq) ואפיון היסטופתולוגי.

תוצאות המחקר הדגימו כי הנוירופיברומות הדגימו מורפולוגיה היסטולוגית שגרתית של נוירופיברומה מסוג diffuse-type והציגו צביעה אימונוהיסטוכימית עם תבניות מוכרות של S100, SOX10, GFAP ו-CD34.

הנוירופיברומות הבוגרות בחזירים היו דומות מאוד לנוירוביפרומות אנושיות מבחינה היסטולוגית והכילו את כלל המרכיבים התאיים של הנוירופיברומות האנושיות. ריצוף sc-RNA אישש את הנוכחות של כלל סוגי התאים בתוך הנוירופיברומה וזיהה אוכלוסיות חדשות של פיברובלסטים ותאי מערכת החיסון, אשר ייתכן ותורמות לסביבה המיקרוסקופית של הגידול בכך שמפחיתות את הדלקת, מעודדות קיטוב M2 של מאקרופאגים, מעודדות הצטלקות וכן שגשוג של תאי שוואן.

יש לציין כי זוהו תאים דנדריטיים מסוג IDO1+/CD274+ (PD-L1)+ מקושרים לגידול, אשר זוהה כאן לראשונה במודל בעל חיים, מה שמרמז עוד על התפקיד של ביטוי יתר של נקודות בקרה בנוירופיברומה בוגרת. עוד נצפה כי הסביבה המיקרוסקופית של הגידול מכילה תאים שעשויים לתרום להתחמקות ממערכת החיסון, בנייה מחודשת של המשתית החוץ-תאית והתחדשות תאי עצב.

מסקנת החוקרים היתה כי נוירופיברומות בוגרות מכילות מגוון תאים התורמים להפחתת דלקת ויצירת סביבה נוחה לגידול להתפתח ובמקביל להתחמק ממערכת החיסון.

מקור:

Front. Oncol., 25 September 2023 Sec. Cancer Molecular Targets and Therapeutics Volume 13 - 2023 | https://doi.org/10.3389/fonc.2023.1253659

נושאים קשורים:  נוירופיברומטוזיס 1,  נוירופיברומה בוגרת,  סביבה מיקרוסקופית,  מודל חזירי,  מערכת החיסון,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו