אפילפסיה 11.10.2023

סיכון להתפתחות אפילפסיה לאחר דימום תת-עכבישי

האם היסטוריה משפחתית של אפילפסיה אצל קרובים מדרגה ראשונה מהווה סיכון להתפתחותה של אפילפסיה לאחר דימום תת-עכבישי על רקע מפרצת?

דמם תת עכבישי משמאל. אילוסטרציה

דימום תת-עכבישי על רקע מפרצת (aSAH: Aneurysmal subarachnoid hemorrhage) הוא סוג של שבץ אשר עלול להוביל להשלכות קשות ומשפיע על אוכלוסיה בגילאי העבודה. אחד הסיבוכים השכיחים של שבץ זה הוא התפתחותה של אפילפסיה, המהווה גורם פרוגנוסטי עיקרי לתחלואה בקרב אלה ששרדו aSAH.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Neurology, מטרת החוקרים היתה להעריך האם היסטוריה משפחתית של אפילפסיה אצל קרובים מדרגה ראשונה מהווה סיכון להתפתחותה של אפילפסיה לאחר aSAH.

לצורך כך, החוקרים השתמשו במסד נתונים ייעודי של אזור המחקר, הכולל את כל המקרים של מפרצת saccular תוך-גולגולתית, שנקרעה ושלא נקרעה, אשר אושפזו בבית החולים האוניברסיטאי Kuopio במזרח פינלנד.

בנוסף, החוקרים אספו נתונים ממרשם הבריאות הלאומי בפינלנד בנוגע לרכישות ומימון (reimbursement) של תרופות מרשם, שחרורים מבתי חולים וסיבות לתמותה. נתונים אלה נקשרו לחולי aSAH, קרובי משפחתם מדרגה ראשונה וביקורות אשר הותאמו בשיעור של 3:1 לפי גיל, מין, ומקום הלידה. החוקרים השתמשו במודלי רגרסיית קוקס ועקומות השרידות של קפלן-מאייר לצורך האנליזה.

במסגרת המחקר החוקרים אספו את נתוניהם של 760 מטופלים עוקבים למשך תקופה של 12 חודשים בסך הכל, אשר שרדו אירוע של aSAH. משתתפי המחקר נולדו בשנת 1950 או לאחר מכן ואובחנו עם aSAH ראשון בתקופה שבין 1 בינואר 1995 ועד ל-31 בדצמבר 2018.

מתוצאות המחקר עולה כי מתוך 760 החולים (גיל חציוני, 47 שנים; 53% נשים; מעקב חציוני, 11 שנים), 111 (15%) פיתחו אפילפסיה במהלך חציון של 7 חודשים (טווח בין-רבעוני, 2-14 חודשים) לאחר האשפוז בשל ה- SAH. מתוך 2,240 נבדקי הביקורת ו-4,653 קרובי המשפחה מדרגה ראשונה של חולי ה- aSAH,י23 (0.9%) ו-80 (1.7%), בהתאמה, פיתחו אפילפסיה במהלך תקופת המעקב.

מבין 79 החולים עם היסטוריה משפחתית של אפילפסיה אצל קרוב משפחה מדרגה ראשונה, 22 (28%) פיתחו אפילפסיה לאחר aSAH; לעומת זאת, מבין 683 החולים ללא היסטוריה משפחתית של אפילפסיה בקרוב משפחה מדרגה ראשונה, 89 (13%) פיתחו אפילפסיה לאחר aSAH.

הימצאות של קרוב משפחה אחד לכל הפחות עם אפילפסיה נמצא כגורם סיכון בלתי תלוי להיארעות אפילפסיה לאחר aSAH (יחס הסיכונים, 2.44; רווח בר-סמך של 95%, 1.51-3.95). השיעורים המצטברים לשנה אחת לפי מערכת יחסים של קרוב מדרגה ראשונה היו 40% במקרים בהם היה ילד אחד או יותר עם אפילפסיה, 38% במקרים בהם נמצא הורה אחד לפחות חולה אפילפסיה, 5% במקרים עם אח אחד לכל הפחות החולה באפילפסיה ו-10% במקרים ללא קרובי משפחה חולים.

לסיכום, מטופלים שפיתחו אפילפסיה לאחר aSAH היו בעלי סבירות גבוהה יותר באופן מובהק להימצאותם של קרובים מדרגה ראשונה החולים במחלה בהשוואה לאלה שלא פיתחו אפילפסיה לאחר aSAH.

מקור:

https://doi.org/10.1212/WNL.0000000000207737

נושאים קשורים:  אפילפסיה,  דימום תת עכבישי,  מפרצת מוחית,  שבץ מוחי,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו