שבץ איסכמי 29.10.2023

חולים אונקולוגיים עם היסטוריה של שבץ בסיכון מוגבר לשבץ חוזר

הסיכון לשבץ חוזר בקרב חולים שאובחנו לאחרונה עם ממאירות גדול כמעט פי שלושה | הסיכון הגבוה ביותר נצפה בחולים שלקו בשבץ במהלך השנה הקודמת לאבחנת הסרטן

שבץ מוחי. אילוסטרציה

הודגם זה מכבר כי היסטוריה של שבץ איסכמי מהווה גורם סיכון לשבץ חוזר באוכלוסיה הכללית. עם זאת, לא ברור האם קשר זה נכון גם בקרב חולי סרטן. במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Stroke, מטרת החוקרים היתה לבחון את הקשר בין שבץ קודם לבין הסיכון לשבץ חוזר בקרב חולים עם אבחנה חדשה של סרטן.

לצורך כך, החוקרים ערכו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי מבוסס אוכלוסיה על חולים בוגרים עם אבחנה חדשה של סרטן (לא כולל אבחנה של סרטן עור שאינו מלנומה וגידולים ראשוניים של מערכת העצבים המרכזית) מאונטריו, קנדה, בין השנים 2010 עד 2020. מטופלים עם היסטוריה של שבץ הותאמו (1:4) לפי גיל, מין, שנת אבחנת הסרטן, שלב הסרטן ואתר הסרטן לחולים ללא היסטוריה של שבץ.

על מנת להעריך את ההיארעות של שבץ החוקרים יצרו עקומות פונקציית היארעות מצטברת (Cumulative incidence function curves). בנוסף, החוקרים חישבו את יחסי הסיכונים התת-חלוקתיים המתוקננים ואת רווח בר-סמך של 95%, כאשר תמותה טופלה כאירוע מתחרה. אנליזה מרובת משתנים תוקננה למאפייני בסיס לא מאוזנים.

במסגרת המחקר נאספו 65,525 חולי סרטן, 13,070 מתוכם נמצאו עם היסטוריה של שבץ. תקופת המעקב החציונית ארכה 743 ימים (טווח בין-רבעוני, 177-1,729 ימים).

היארעות של שבץ לאחר אבחנת הסרטן היתה 261.3/10,000 שנות אדם בעוקבת החולים עם היסטוריה של שבץ ו-75.3/10,000 שנות אדם בקרב החולים ללא שבץ קודם. בהשוואה לחולים ללא היסטוריה של שבץ, אלה עם שבץ קודם הראו סיכון גבוה יותר לשבץ חוזר לאחר האבחנה עם סרטן (יחס סיכונים מתוקנן, 2.68; רווח בר-סמך של 95%; 2.41-2.98); כמו כן, חולים אלה התאפיינו עם שכיחות גדולה יותר של גורמי סיכון קרדיווסקולריים.

עוד עולה מתוצאות החוקרים כי הסיכון הגבוה ביותר להיארעות של שבץ, בהשוואה לחולים ללא היסטוריה של שבץ, נצפה בתת הקבוצות של ממאירויות גינקולוגיות (יחס סיכונים מתוקנן, 3.84; רווח בר-סמך של 95%; 2.15-6.85) וסרטן ריאות (יחס סיכונים מתוקנן, ;3.18 רווח בר-סמך של 95%; 2.52-4.02).

הסיכון לשבץ היה בקורלציה הפוכה עם משך הזמן שחלף מעת השבץ הקודם, כאשר חולים שלקו בשבץ שנה טרם אבחנתם עם סרטן היו בעלי הסיכון הגבוה ביותר (יחס סיכונים מתוקנן, 3.68; רווח בר-סמך של 95%; 3.22-4.22).

לסיכום, בקרב חולים עם אבחנה חדשה של סרטן, אלה עם היסטוריה של שבץ היו בסבירות גבוהה יותר בשיעור המקורב לפי שלושה, ללקות בשבץ חוזר לאחר אבחנת הסרטן. הסיכון היה גבוה במיוחד בקרב חולים אשר לקו בשבץ במהלך השנה הקודמת לאבחנתם עם סרטן.

מקור:

Previous Ischemic Stroke Significantly Alters Stroke Risk in Newly Diagnosed Cancer Patients. Ronda Lun, Joshua O. Cerasuolo, Marc Carrier, et al. Stroke Oct 18, 2023

נושאים קשורים:  שבץ,  סרטן,  פקקת,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו