הפרעה קוגניטיבית 22.11.2023

האם קיים הבדל בין המינים בהתפתחות הפרעה קוגניטיבית לאחר שבץ מוחי?

גברים ונשים הסובלים מהפרעה קוגניטיבית לאחר שבץ מוחי נוטים לבטא הפרעות בתחומים קוגניטיביים שונים, אך האם ההיארעות והמאפיינים של PSCI שונים בין נשים לגברים?

תפקוד של מבוגרים בגיל הזקנה (אילוסטרציה)
תפקוד קוגניטיבי. אילוסטרציה

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Strok, החוקרים בדקו האם קיימים הבדלים בין המינים בהתפתחות של הפרעה קוגניטיבית לאחר שבץ מוחי (PSCI: Poststroke cognitive impairment) ובסוג ההפרעה.

כרקע למחקרם, החוקרים מציינים כי PSCI מתרחשת בכמחצית מהמטופלים ששרדו שבץ. קיימות עדויות מצטברות המצביעות על כך שהתוצאים התפקודיים לאחר שבץ מוחי גרועים יותר אצל נשים לעומת בגברים. עם זאת, לא ברור האם ההיארעות והמאפיינים של PSCI שונים בין נשים לגברים.

לצורך כך, החוקרים אספו נתונים פרטניים על חולים מתשע עוקבות של מטופלים שאובחנו עם שבץ איסכמי. הנתונים עברו הרמוניה ואוגמו באמצעות קונסורציום Meta-VCI-Map (n=2,343; 38% נשים). במחקר נכללו מטופלים שאובחנו עם אוטם על סמך טומוגרפיה ממוחשבת/ הדמיית תהודה מגנטית, היו סימפטומטיים ועברו הערכה קוגניטיבית בתוך 15 חודשים לאחר שאובחנו עם שבץ מוחי. PSCI הוגדרה כפגיעה ב-≥1 תחומים קוגניטיביים בעת הערכה נוירופסיכולוגית.

החוקרים ערכו אנליזות רגרסיה לוגיסטית על מנת להשוות בין גברים לנשים, תוך תיקנון לעוקבת המחקר על מנת להפיק את יחסי הסיכויים ל-PSCI ולתחומים קוגניטיביים פרטניים. בנוסף, החוקרים בדקו את הרגישות והסגוליות (ספציפיות) של כלי לסקירה קוגניטיבית לאיתור PSCI, לפי מין (Mini-Mental State Examination,י4 עוקבות, n=1,814;יMontreal Cognitive Assessment,י3 עוקבות, n=278).

מתוצאות החוקרים עולה כי PSCI נצפתה בקרב 51% מהמשתתפים, נשים וגברים. לגברים נמצא סיכון נמוך יותר לפגיעה בקשב ובתפקודים הניהוליים (גברים: יחס הסיכויים, 0.76, רווח בר-סמך של 95%, 0.61-0.96) ובשפה (גברים: יחס הסיכויים, 0.67, רווח בר-סמך של 95%, 0.45-0.85). עם זאת, הם נמצאו עם סיכון גבוה יותר לפגיעה בזיכרון המילולי (גברים: יחס הסיכויים, 1.43, רווח בר-סמך של 95%, 1.17-1.75).

עוד נמצא כי הרגישות של Mini-Mental State Examinationי(<25) ל-PSCI היתה גבוהה יותר בנשים (0.53) לעומת בגברים (0.27; P=0.02), אך עם סגוליות נמוכה יותר עבור נשים (0.80) לעומת גברים (0.96; P=0.01). הרגישות והספציפיות של Montreal Cognitive Assessmentי(<26.) ל-PSCI היו בנות השוואה בין נשים ובין גברים (0.91 לעומת 0.86; P=0.62 ו-0.29 לעומת 0.28; P=0.86, בהתאמה).

לסיכום, מין לא נקשר עם היארעות של PSCI, אך התחומים המושפעים עקב המצב היו שונים בין גברים לנשים. החוקרים מציינים כי ממצא זה עשוי להסביר מדוע הרגישות של Mini-Mental State Examination לאיתור PSCI היתה גבוהה יותר בנשים לעומת גברים, אך עם סגוליות נמוכה יותר. עוד מציינים החוקרים כי יש להביא בחשבון את ההבדלים הללו בין המינים בעת בדיקה ואבחון של PSCI בפרקטיקה הקלינית.

מקור:

Sex Differences in Poststroke Cognitive Impairment: A Multicenter Study in 2343 Patients With Acute Ischemic Stroke. Lieza G. Exalto, Nick A. Weaver, Hugo J. Kuijf, et al. Stroke Aug 8, 2023

נושאים קשורים:  שבץ מוחי,  הפרעה קוגניטיבית,  נשים,  מיני מנטל,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו