תיאור מקרה 05.12.2023

תיאור מקרה: תסמונת זנב הסוס עקב לימפומה משנית של מערכת העצבים

מקרה נדיר של תסמונת זנב הסוס שהתבררה כתופעת לוואי של ליפומה משנית של מערכת העצבים בחולה מדוכאת חיסון

תסמונת זנב הסוס. אילוסטרציה

לימפומה משנית של מערכת העצבים היא סיבוך ידוע של חולים מדוכאי חיסון, כאשר רוב המקרים מערבים את הפרנכימה המוחית. דיווחים על תסמונת זנב הסוס הנגרמת על ידי לימפומה משנית של מערכת העצבים הם נדירים ביותר שכן מעורבות של אזור אנטומי זה היא נדירה ביותר.

ב-Journal of Medical Case Reports הוצג מקרה של מטופלת אפריקאית בת 46 עם נגיף הכשל החיסוני האנושי שפיתחה את תסמונת זנב הסיס בהקשר של לימפומה משנית של מערכת העצבים. לא היו בלאסטים במשטח דם היקפי. המטופלת הגיבה לבסוף היטב לכימותרפיה המשרה הפוגה ולמינון גבוה של מתוטרקסט.

במקרה זה תוארה תסמונת זנב הסוס כתופעת לוואי של ליפומה משני של מערכת העצבים בחולה מדוכאת חיסון. המקרה מוכיח שתסמונת זנב הסוס, על אף שנדירה בהקשר קליני זה, צריכה לבוא בחשבון בחולים בסיכון, במיוחד אלה המציגים ממצאים נוירולוגיים חריגים. אבחון מהיר עשוי למנוע פגיעה נוירולוגית קבועה ולמנוע את הצורך בהתערבויות טיפול פולשניות יותר.

מקור:

Tang, A., Di Fonzo, D., Redha, M. et al. Cauda equina syndrome in a patient with human immunodeficiency virus and secondary central nervous system lymphoma: a case report. J Med Case Reports 17, 476 (2023). https://doi.org/10.1186/s13256-023-04212-5

נושאים קשורים:  לימפומה משנית של מערכת העצבים,  תסמונת זנב הסוס,  נגיף הכשל החיסוני האנושי,  מחקרים,  תיאור מקרה
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו