נוירופתיה דלקתית דמיאלינטיבית 11.01.2024

בין נוירופתיה דלקתית דמיאלינטיבית כרונית לנודופתיות אוטואימוניות

במחקר נבדקה הרלוונטיות הקלינית של הבחנה בין נודופתיות אוטואימוניות לנוירופתיה דלקתית דמיאלינטיבית כרונית, המאפיינים הקליניים והתגובה לטיפול

נוגדנים (איור: אילוסטרציה)
נוגדנים (איור: אילוסטרציה)

במחקר נמצא כי הבחנה בין CIDPי(chronic inflammatory demyelinating polyradiculoneuropathy) ל-ANי(autoimmune nodopathies) היא חשובה, שכן חולים עם AN זקוקים לגישה טיפולית שונה. החוקרים ביקשו להעריך את תגובת הטיפול והאם היא קשורה לשינוי טיטרי של נוגדנים בחולים עם AN שאובחנו בעבר עם CIDP, ולהשוות מאפיינים קליניים ותגובת טיפול בין AN ו-CIDP.

לאחרונה פורסמו בכתב העת BMJ Jouranls, ממצאיו של מחקר שעסק בתגובת נוגדני IgG בסרום לחלבוני NF155 ,CNTN1 ו-CASPR1 שזוהו במבחנים מבוססי תאים בחולים שאובחנו עם CIDP. שיפור קליני נקבע באמצעות סולם רנקין המתוקן, צורך בטיפולים חלופיים ו/או נוספים והערכה של הנוירולוג המטפל.

במחקר הוכללו 401 חולים שאובחנו עם CIDP. מתוכם, 21 חולים אובחנו עם AN (10 anti-NF155, 6 anti-CNTN1, 4 anti-CASPR1 ו-1 anti-NF155/anti-CASPR1 double positive).

בחולים עם אטקסיה AN (68% לעומת 28%, p=0.001), מעורבות עצב הגולגולת (34% לעומת 11%, p=0.012) ותסמינים אוטונומיים (47% לעומת 22%, p=0.025) דווחו בשכיחות גבוהה יותר; חולים עם AN השתפרו בתדירות נמוכה יותר לאחר טיפול תוך ורידי עם אימונוגלובולינים (39% לעומת 80%, p=0.002) ונזקקו לטיפולים נוספים/חלופיים בתדירות גבוהה יותר (84% לעומת 34%, p<0.001), בהשוואה לחולים עם CIDP.

טיטר נוגדנים ירד או הפך לשלילי בחולים שמדדיהם השתפרו עם הטיפול. הפסקת הטיפול הייתה קשורה לעלייה בטיטר הנוגדנים ולהידרדרות קלינית בארבעה חולים.

תוצאות המחקר מדגימות כי שיפור והישנות של CIDP ו-AN היו קשורים לשינויים בטיטר הנוגדנים, התומכים בפתוגניות של נוגדנים אלה.

מקור:

Broers MC, Wieske L, Erdag E, et al. Clinical relevance of distinguishing autoimmune nodopathies from CIDP: longitudinal assessment in a large cohort. Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry 2024;95:52-60.

נושאים קשורים:  נודופתיות אוטואימוניות,  נוירופתיה דלקתית דמיאלינטיבית כרונית
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו