גליובלסטומה 17.01.2024

ניהול כירורגי ותוצאים של גליובלסטומה שאובחנה ללא הגברת ניגודיות

במחקר נמצא כי הגברת ניגודיות מאפיינת פנוטיפ קליני פחות אגרסיבי של גליובלסטומות מסוג IDH. לכריתה מקסימלית של גידולים שאינם CE יש השלכות פרוגנוסטיות המובילות לתוצא חיובי

גליובלסטומה ב-MRI. צילום: שאטרסטוק

כריתה של הגידול מגביר הניגוד (CE) מייצגת את סטנדרט הטיפול בגליובלסטומה חדשה שאובחנה. עם זאת, חלק מהגידולים שאובחנו בסופו של דבר כגליובלסטומה היו חסרי הגברת ניגודיות ובעלי "מראה בדרגה נמוכה" בהדמיה (גליובלסטומה שאינה CE). מטרת החוקרים היתה להגדיר באופן נפחי את הערך של כריתת גידול ללא CE בהיעדר שיפור ניגודיות, וכן לשרטט הבדלי תוצאים בין חולי גליובלסטומה עם וללא הגברת ניגודיות.

לאחרונה פורסמו בכתב העת Neuro-Oncology, ממצאיו של מחקר שעסק באנליזת הקשרים בין נפחי הגידול לאחר הניתוח לבין התוצא. אנליזות תואמות נטייה נבנו כדי להשוות גליובלסטומות עם ובלי הגברת ניגודיות. במחקר השתתפה קבוצת ה-RANO אשר הרכיבה בדיעבד קבוצה גלובלית בת שמונה מרכזים של חולים עם גליובלסטומה חדשה שאובחנה לפי סיווג של ה- WHO לשנת 2021.

במחקר הוכללו 1,323 גליובלסטומות מסוג IDH. מתוכם, 98 חולים (7.4%) ללא הגברת ניגודיות. בחולים אלה, נפחי גידול קטנים יותר לאחר הניתוח היו קשורים לתוצא חיובי יותר. היתה עלייה אקספוננציאלית בסיכון למוות עם גידול שיירי גדול יותר שאינו CE. בהתאם, כריתה נרחבת היתה קשורה לשיפור ההישרדות בהשוואה לביופסיה של נגע. ממצאים אלה נשמרו בניתוח רב-משתני המתאים לסמנים דמוגרפיים וקליניים.

בהשוואה לגליובלסטומה CE, למטופלים עם גליובלסטומה שאינה CE היה פרופיל קליני חיובי יותר ותוצא מועדף כפי שאושר באנליזות תואמות נטייה על ידי התאמת החולים עם גליובלסטומה שאינה CE לחולים עם גליובלסטומה CE תוך שימוש בקבוצה גדולה של משתנים קליניים.

תוצאות המחקר מדגימות כי היעדר הגברת ניגודיות מאפיין פנוטיפ קליני פחות אגרסיבי של גליובלסטומות מסוג IDH. לכריתה מקסימלית של גידולים שאינם CE יש השלכות פרוגנוסטיות המובילות לתוצא חיובי.

מקור:

נושאים קשורים:  הגברת ניגודיות,  גליובלסטומה,  WHO,  כריתה,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו

תאור המחקר לצערי אינו ברור. במחקר נכללו חולים ללא מוטציה ב-IDH.