נוירוציסטיצרקוזיס 17.01.2024

שימוש במבדק POC לזיהוי נוירוציסטיצרקוזיס בדרום טנזניה

האם מבדק מהיר עבור הימצאות טניה סוליום יכול לסייע באבחנה וטיפול של נוירוציסטיצרקוזיס באזורים עם משאבים מוגבלים?

בדיקת אנטיגן. אילוסטרציה

נירוציסטיצרקוזיס הינו גורם שכיח לאפילפסיה באזורים של אפריקה שמדרום לסהרה בהם Taenia Soilum נפוצה, אך אבחנה זו מפוספסת פעמים רבות בשל היעדר כלים אבחוניים זמינים.

במחקר זה החוקרים בחנו את הדיוק האבחוני של מבדק מיידי מבוסס נוגדנים של T. Soliumי(T.solium cysticercosis antibody-detecting lateral-flow point-of-care assay - TS POC test) בהשוואה לאבחנה מבוססת דימות של נירוציסטיצרקוזיס.

נבדקים רצופים עם פרכוסים אפילפטיים או כאבי ראש מתקדמים גויסו משלושה בתי חולים מדרום טנזניה. כלל הנבדקים עברו בדיקת TS POC. כלל הנבדקים שהדגימו תוצאה חיובית במבדק TS POC ואחד מכל עשרה נבדקים עם תוצאה שלילית במבדק TS POC עברו הדמיית ראש בעזרת טומוגרפיה ממוחשבת (Computed Tomography - CT) ומבדקים עבור ציסטיצרקוזיס על רקע T. Solium (לדוגמה, rT24H-EITB, LLGP-EITB ומבדק אנטיגני בשיטת ELISA). התוצא העיקרי שנבדק היה רגישות מבדק TS POC עבור האבחנה של נירוציסטיצרקוזיס.

מתוך 601 נבדקים שגויסו למחקר, 102 (17%) נמצאו חיוביים לציסטיצרקוזיס על פי בדיקת TS POC. תוצאות המחקר הדגימו כי 48 (62%) מתוך 77 הנבדקים שנמצאו חיוביים לציסטיצרקוזיס וחמישה (17%) מתוך 29 נבדקים שנמצאו שליליים לציסטיצרקוזיס על פי מבדק TS POC הדגימו נירוציסטיצרקוזיס בבדיקת CT.

מבדק TS POC הראה רגישות של 49% (מרווח אי-הוודאות של 41-58) לאבחנה של נוירוציסטיצרקוזיס. רגישות המבדק היה דומה לשל מבדק rT24H-EITB (44%, מרווח אי-הודאות של 37-51) ושל מבדק אנטיגן בשיטת ELISA (50%, מרווח אי-הוודאות של 43-56). עבור קבוצת הנבדקים עם נוירוציסטיצרקוזיס עם נגע פעיל (דהיינו וסיקולרי) אחד לפחות, רגישות המבדקים עלתה לכדי 98% (TS POC, rT23H-ETIB ואנטיגן בשיטת ELISA).

מסקנת החוקרים היתה כי מבדק TS POC הדגים יעילות טובה באבחנה של נוירוציסטיצרקוזיס בנבדקים עם נגעים וסיקולריים, אך ממצאים אלה צריכים אישוש במדגם גדול יותר. ניתן לשקול שימוש במבדק זה לצורך תמיכה במדיניות סקירה של נבדקים עם חשד לנוירוציסטיצרקוזיס במתאר הקליני ולאפשר הפניה מהירה להדמיה מוחית ולטיפול מתאימים.

מקור:

Evaluation of a point-of-care test for the diagnosis of Taenia solium neurocysticercosis in rural southern Tanzania: a diagnostic accuracy study. Dominik Stelzle, Charles E Makasi, Veronika Schmidt et al. The Lancet Infectious Diseases January 2024

נושאים קשורים:  נוירוציסטיצרקוזיס,  טניה סוליום,  מבדק מהיר,  הדמיה מוחית,  מבדק אנטיגן,  רגישות,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו